Bebek Dostu

            En iyi hizmet için sağlık alanında gelişmeleri takip ediyoruz.

            Bartın Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığınca yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucu “Bebek Dostu Hastane” ünvanı almaya hak kazanmıştır.

ANNE SÜTÜ İLE BESLENME VE BAŞARILI EMZİRME POLİTİKASI

1.Bartın Devlet Hastanesinde anne sütünün, bebekler için en ideal besin olduğu kabul edilmektedir. 

2.Hastanemizde anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla personel ve ebeveynlere emzirmeye ilişkin yazılı bir emzirme politikası hazırlanmıştır ve politika tüm personel tarafından benimsenmiştir.

3.Hastanemizin tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslar arası mama kodu benimsenmiştir. Kurumumuzda anne sütü muadillerinin reklam ve pazarlamasına izin verilmemektedir. 

4.Hastanemizde Bebek Dostu Hastane Komitesi oluşturulmuştur ve düzenli aralıklarla toplanmaktadır.

5.Hastanemizde veri izleme ve değerlendirme çalışmaları düzenli aralıklarla yapılmakta ve veriler saklanmaktadır.  

6.Hastanemizde tüm sağlık personeli hazırlamış olduğumuz politika doğrultusunda yeterli bilgi ve beceri ile donatılarak annelere destek olmaktadır. 

7.Hastanemize başvuran tüm gebelere anne sütünün önemi, emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgi verilmektedir.

8.Hastanemizde annelerin bebekleri ile doğar doğmaz ten tene temas kurması sağlanmakta, emzirmeye başlanmakta ve temasın kesintisiz devam etmesi için destek olunmaktadır.

9.Hastanemizde tıbben gerekli olmadıkça yenidoğanlara anne sütünden başka yiyecek içecek verilmemektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir. 

10.Hastanemizde annelere, emzirmenin nasıl olacağı, emzirme yöntemleri ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmektedir.

11.Hastanemizde anne ile bebek taburcu olana kadar aynı odada kalmaktadır.

12.Hastanemizde annelerin bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve işaretlere yanıt vermesi konusunda destek olunmakta, bebek her istediğinde emzirmeye teşvik edilmektedir.

13.Hastanemizde bebeklere yalancı meme, emzik ve biberon verilmemekte, riskleri konusunda aileler bilgilendirilmektedir.

14.Ebeveynler, taburculuk öncesinde bebeklerini emzirme konusunda sürekli destek ve bakım hizmetlerine erişim sağlayacakları merkezlerle ilgili bilgilendirilmektedir ve anne sütü vermeye teşvik edilmektedir.

 

BARTIN DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMLİĞİ

  Bebek Dostu Hastane Üst Yazısı.pdf

Adsız tasarım.jpg

IMG_20220511_111444.jpg

IMG_20220511_111330.jpg