T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Bartın Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Bartın Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bebek Dostu

Güncelleme Tarihi: 19/02/2020

            En iyi hizmet için sağlık alanında gelişmeleri takip ediyoruz.

            Bartın Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığınca yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucu “Bebek Dostu Hastane” ünvanı almaya hak kazanmıştır.

ANNE SÜTÜ İLE BESLENME VE BAŞARILI EMZİRME POLİTİKASI

1-) Hastanemizde Bebek beslenmesinde “ Anne Sütü ile Beslenme ve Emzirme “ politikası uygulanır.

2-) Tüm sağlık personelimiz emzirme politikası doğrultusunda eğitim almıştır. Sağlık personelimiz annelere, anne sütü ve emzirme konusunda yardımcı olabilecek beceriye sahiptir.

3-) Tüm gebeler anne sütü ve başarılı emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda eğitilir.

4-) Hastanemizde doğumu izleyen ilk bir saat bebeklerin anneleri ile ten teması kurması sağlanır. Sağlık personeli eşliğinde ilk yarım saat içinde emzirme gerçekleştirilir. Uygun emzirme gerçekleşinceye kadar anneye pratik destek sağlanır.

5-) Hastanemizde tüm annelere bebeklerine ilk 6 ay sadece anne sütü vermeleri gerektiği, 6.aydan sonra tamamlayıcı besinlere 2 yaş ve ötesine kadar emzirmeyi sürdürmesi öğretilir.

6-) Hastanemizde anne ve bebekler aynı odada kalırlar. Tıbbi gereksinim olmadıkça anne ve bebek ayrılmaz.

7-) Bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilir.

8-) Hastanemizde tüm annelere emzirmenin nasıl olacağı, zorunlu olarak bebeklerinden ayrı kaldıklarında emzirmeyi ve sütün salgılanmasını nasıl sürdürecekleri, süt sağma teknikleri ve saklama koşulları öğretilir.

9-) Hastanemizde tıbbi gereksinim olmadıkça anne sütünü almayı engelleyecek yalancı emzik, biberon, mama ve muadili hiçbir ürün kullanılmaz.

10-) Hastanemizde uluslararası mama kodu uygulamaları benimsenmiş olup. Mama veya anne sütü muadillerinin reklam ve tanıtımı ile promosyon ürünleri kesinlikle kabul edilemez.

11-) Hastanemizde taburculuk sonrası bebeğin ilk kontrolünde anne eğitim odalarında emzirmenin devamı sorgulanır.

12-) Taburculuk sonrası emzirmeyle ilgili danışmanlık almak ve karşılaştıkları sorunları çözebilmeleri için hastanemize veya kendilerine en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları konusunda bilgilendirilir.

BARTIN DEVLET HASTANESİ YÖNETİCİLİĞİ

  Bebek Dostu Hastane Üst Yazısı.pdf

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg